10 maja przeżywać będziemy w naszej parafii odpust ku czci św. Bonifacego męczennika. Uroczysta Msza św. rozpocznie się o godz. 13:00 po niej zapraszamy na procesję do zabytkowej świątyni, gdzie znajdują się doczesne szczątki świętego.

Bonifacy z Tarsu, Bonifacy Rzymski (Tarski),(zm. ok. 290, według innych źródeł ok. 305-307) – męczennik chrześcijański.

 

Bonifacy żył za czasów cesarza Dioklecjana. Według legendy był sługą Rzymianki Algae wysłany po relikwie świętych. Przybywszy do miasta Tarsus, trafił na tracenie chrześcijan do których zwrócił się słowami:

 

„Wielki jest Bóg chrześcijan, wielki Bóg Męczenników! Proście za mną, wy słudzy Chrystusa, aby i mnie pozwolił wziąć udział w walce przeciwko szatanowi. Walczcie mężnie, bohaterowie Chrystusa! Cierpienie to jest wprawdzie bardzo ciężkie, ale za to słodki będzie wasz spokój. Tutaj męczą was kaci, a tam aniołowie będą wam służyli!”

 

Wykonujący wyrok cesarza, Symplicjusz, pojmał Bonifacego i po poddaniu go torturom kazał ściąć, za nie wyrzeczenie się Jezusa Chrystusa. Miało to miejsce prawdopodobnie 14 maja 290 roku. Ciało przewieziono do Rzymu i wybudowano tam kościół.