Informujemy, że w naszej parafii planowana jest pielgrzymka do Austrii i Niemiec, szlakiem alpejskich sanktuariów i zamków. Odbędzie się ona od 27 kwietnia do 4 maja. Szczegółowe informacje uzyskać można w zakrystii i u o. Cecyliana.

Mariazell – Maria Taferl – Altötting – Marktl am Inn – Neuschwanstein – Linderhof – Ettal – Garmisch-Partenkirchen – Alpy Bawarskie i Tyrolskie – Monachium – Salzburg

DZIEŃ 1. PRZEJAZD DO WIEDNIA
We wczesnych godzinach porannych spotkanie na wyznaczonym parkingu, pakowanie bagaży i wyjazd w kierunku Austrii. W godzinach popołudniowych przyjazd do Wiednia. Wizyta na Wzgórzu Kahlenberg, z którego roztacza się przepiękna panorama na stolicę Austrii. Nawiedzimy tamtejszy kościółek z pamiątkami po królu Janie III Sobieskim. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem lokalnym, podczas którego zobaczymy jego najważniejsze atrakcje m.in.. Operę, Belweder, Plac Karola, Starówkę z katedrą św. Szczepana. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu w okolicy Wiednia, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 1. MARIAZELL – DOLINA WACHAU – MARIA TAFERL
Po śniadaniu przejazd do Mariazell, narodowego sanktuarium maryjnego Austrii. Nawiedzenie miejsc, które odwiedzili zarówno papież Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI – m.in. Alpejskie Sanktuarium Boskiej Matki Austrii, Ludów Słowiańskich i Węgrów oraz Bazylika Narodzenia NMP. Następnie przejazd malowniczą Doliną Wachau, gdzie wśród uśpionych wiosek winiarzy i rybaków leniwie płynie Dunaj. Wjazd na wzgórze, z którego góruje nad naddunajską okolicą Sanktuarium Maryjne Maria Taferl. Spacer po okolicy i podziwianie panoramy Doliny Dunaju i Doliny Nibelungów z wysokiego wzgórza. Przejazd do hotelu w okolicy Salzburga, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3. ALTÖTTING – MARKTL AM INN
Po śniadaniu przejazd do Bawarii, do Altötting, głównego ośrodka kultu maryjnego w Niemczech. Nawiedzimy kościółek Matki Bożej Łaskawej, gdzie znajduje się cudami słynąca drewniana figura Matki Bożej zwanej Czarną Madonną. Następnie przejazd do leżącego zaledwie 14 km na wschód Marktl Am Inn – miejsca urodzenia papieża Benedykta XVI, wizyta pod domem, w którym 16 kwietnia 1927 r. urodził się Józef Ratzinger oraz w pobliskim kościele Św. Oswalda, w którym został ochrzczony. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 4. SALZBURG – GARMISCH-PARTENKIRCHEN
Po śniadaniu przejazd do Miasta Mozarta – Salzburga. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem rozpoczniemy od spaceru po zabytkowych centrum miasta: katedra, klasztor i kościół św. Piotra, dom Mozarta, a także ogrody Mirabell. Czas wolny na salzburskiej starówce. Następnie przejazd w Alpy Bawarskie na południe od Garmisch-Partenkirchen. Zakwaterowanie, w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 5. NEUSCHWANSTEIN – FÜSSEN
Po śniadaniu udamy się do malowniczo usytuowanego i najliczniej odwiedzanego przez turystów w Bawarii zamku Ludwika II Bawarskiego- Neuschwanstein, najeżonego wieżami i pinaklami. To właśnie ten zamek był inspiracją dla Walta Disneya w projektowaniu logo słynnej wytwórni filmowej. Spacer na Marienbrücke (Most Marii), przerzucony dokładnie naprzeciw zamku nad stumetrową przepaścią z wodospadem na dnie. Następnie wizyta w centrum uroczego alpejskiego miasteczka Füssen, które ze względu na odbywające się w nim musicale na temat króla Ludwiga II nazywane jest miasteczkiem musicalowym. Spacer po urokliwej starówce położonej na tle skalistych szczytów. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 6. LINDERHOF – ETTAL – ZUGSPITZE – GARMISCH-PARTENKIRCHEN
Po śniadaniu przejazd malowniczymi trasami do najmniejszego z zameczków króla Ludwika II – Linderhof. Spacer wśród fontann ogrodami królewskimi do pobliskiej sztucznej jaskini zbudowanej specjalnie na życzenie króla. Zwiedzimy także dwóch kapliczek, Marokańskiej oraz Mauretańskiej. Następnie wizyta w klasztorze i bazylice w Ettal – jednym z najstarszych miejsc pielgrzymkowych w Niemczech. Możliwość zakupu miejscowych wyrobów winiarskich i piwowarskich oraz wyśmienitych likierów Ettaler Klosterlikör wyrabianych od setek lat przez mieszkających tutaj Benedyktynów. Podjazd pod masyw Zugspitze (2.962 m n.p.m.) Czas wolny. Dla chętnych w tym czasie możliwość wjazdu na najwyższy szczyt Niemiec kolejką linową, skąd przy dobrej widoczności można podziwiać panoramą pięciu krajów – Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Włoch i Francji oraz widokiem alpejskiego lodowca, na którym znajduje się najwyżej w Niemczech położona kapliczka oraz tzw. „drzewko majowe”. Możliwość wyjazdu na szczyt uzależniona jest od warunków pogodowych oraz od ilości chętnych). Przejazd do Garmisch-Partenkirchen, leżącego u stup Zugspitze. Spacer po zimowej stolicy Niemiec. Zobaczymy m.in. zabytkową ulice Ludwigstraße z malowanymi domkami, centrum kurortowe i park zdrojowy. Następnie wizyta na Stadionie Olimpijskim, gdzie, co roku 1 stycznia odbywa się noworoczny konkurs zaliczany do Turnieju Czterech Skoczni. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 7. MONACHIUM
Po śniadaniu przejazd do stolicy Bawarii i jednocześnie jej największego miasta – Monachium. Zwiedzanie monachijskiej starówki, wizyta m.in. w słynnym Frauenkirche – Kościele Mariackim, będącym symbolem stolicy Bawarii, Kolumna Mariacka, Nowy i Stary Ratusz, Odeonsplatz – miejsce puczu hitlerowskiego, Kościół Teatynów, w którym pochowana jest polska księżniczka Teresa Kunegunda – córka Jana III Sobieskiego, Rezydencja Książąt i Królów Bawarskich, gmach Bawarskiej Opery Narodowej. Zobaczymy również najbardziej znaną piwiarnie na świecie – Hofbräuhaus, która zasłynęła w świecie, jako ulubione miejsce Adolfa Hitlera, który w niej właśnie wygłaszał wielogodzinne mowy. Obecnie lokal słynie z wyśmienitego regionalnego jadła w bardzo przyzwoitych cenach oraz Maßbier – piwa podawanego w wielkich litrowych kuflach. Czas wolny na monachijskiej starówce. Przejazd do Dzielnicy BMW, która zachwyca swoją futurystyczną zabudową, wizyta w słynnym Świecie BMW oraz w Parku Olimpijskiego, gdzie w roku 1972 odbyły sie XX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Wjazd na Olympiaturm – wieżę olimpijską, skąd rozciąga się wspaniały widok na rozległe miasto. Wieczorem przejazd do hotelu w ok. Norymbergii, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ 8. NORYMBERGA – POWRÓT DO POLSKI
Po śniadaniu zwiedzanie drugiego, co do wielkości miasta Bawarii – Norymbergi. Zobaczymy m.in.: Kaiserburg – monumentalny zamek cesarski górujący nad miastem, dobrze zachowane średniowieczne obwarowania miejskie okalające Stare Miasto, renesansowy ratusz, późnogotycką studnie Schöner Brunnen w kształcie wieży, kościół św. Sebalda i kościół św. Wawrzyńca, w których podziwiać można dzieła Wita Stwosza, kościół Najświętszej Maryi Panny, zespół zabytkowe zabudowy mieszczańskiej – Dom Albrechta Dürrera i Dom Tucherów. Czas wolny na imponującym Starym Rynku. W godzinach południowych pożegnanie z Alpami i wyjazd w drogę powrotną do Polski. Powrót do Warszawy około północy. Zakończenie pielgrzymki.

CENA ZAWIERA:
 Przejazd komfortowym autokarem na całej trasie pielgrzymki (klimatyzacja, wideo, wc, rozkładane fotele);
 7 noclegów w hotelach 3 (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami);
 Wyżywienie 2x dziennie: 7 śniadań bufetowych, 7 kolacji bufetowych lub serwowanych;
 Ubezpieczenie Signal Iduna (NNW na kwotę 7000 PLN + KL na kwotę 10 000 EUR z uwzględnieniem ryzyka od chorób przewlekłych);
 Opiekę polskojęzycznego doświadczonego pilota na całej trasie pielgrzymki;
 Program zwiedzania;
 Codzienną mszę świętą;
 Podatek VAT.

CENA NIE ZAWIERA
 Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych, kosztów związanych z realizacją programu; przewodnika turystycznego, słuchawek podczas zwiedzania, taksy klimatycznej itd. Na wszystkie dodatkowe koszty związane z realizacją programu należy zaopatrzyć się w kwotę około 80 EUR/os. – płatne u pilota w autokarze);
 Dla chętnych wyjazdu na Zugspitze (łącznie ok. 3 godzin) – około 40 EUR/os. (kwota uzależniona od ilości chętnych na wyjazd);
 Napoi do obiadokolacji;
 Dopłaty do pokoju 1-osobowego – na zapytanie;
 Dodatkowego ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej – 3,9 % kwoty wycieczki, płatne tylko w dniu zapisu;
 Wydatków własnych i świadczeń niewymienionych w ofercie.